Co je airsoft?

Airsoft napodobuje konflikt ozbrojených složek a vyžaduje patřičný věk, dobrou fyzičku, promyšlenou taktiku a smysl pro FAIR PLAY.

 

Airsoft je militantně zaměřený sport, na první pohled podobný paintballu. Na rozdíl od něj však bojovníci v airsoftu po sobě nestřílejí municí s barvou, ale kuličkami a nosí s sebou věrné napodobeniny skutečných zbraní. Cíle hry, při níž proti sobě v rozsáhlém prostoru nastupují dvě soupeřící mužstva, už možná znáte z on-line počítačových stříleček. Za přesně vymezených podmínek se může soupeřit o vlajku, výjimkou nejsou ani záchranné mise a vděčným úkolem je samozřejmě i kompletní vyřazení nepřátelské skupiny. Taková zábava vyžaduje velké nasazení a nezbytnou výbavu.

 

Zbraň:

Zbraně se dělí do tří skupin podle toho, čím jsou poháněny: manuální, plynové nebo elektrické. Dříve byly nejpopulárnější manuální zbraně, dnes jsou ale nejpopulárnější zbraně elektrické, které mají vyšší výkon a mají i režim plně samočinné střelby, a zbraně plynové. Airsoftové zbraně jsou většinou vyráběny jako modely skutečných zbraní v měřítku 1:1, takže jsou od skutečných zbraní obtížně rozeznatelné. Pokročilejší hráči si zbraně dovybavují rozlyčným vybavením (puškohledy či kulimátory, svítilny…) po vzoru jejich skutečných obdob. Při nákupu jakékoli airsoftové pušky je také potřeba dávat pozor na to, aby byla vybavena certifikátem, který zaručuje kvalitu výrobku a dvouletou záruční lhůtu. Je nesmysl nakupovat nekvalitní a nebezpečné necertifikované zbraně v tržnicích.

 

Zásady:

Hry mívají svá stálá pravidla. V airsoftu to tak úplně neplatí, protože pro každou akci jsou pravidla jiná. Existují ale nepsané zásady, kterými se hráči musí řídit stále. Nejdůležitější je dbát na bezpečnost svou i ostatních. To mimo jiné znamená, že každá jednotka, která chce využít určité území, o tom musí dát předem vědět majiteli pozemku a příslušným úřadům, aby předešla případným nepříjemnostem. Naprosto nezbytná je samozřejmě ochrana zdraví. Ochranné brýle (celoobličejová maska) se při boji v žádném případě nesnímají, aby nehrozilo poškození zraku. Co se herních zásad týče, všichni musí hrá FAIR PLAY, protože na rozdíl od paintballu kuličky nezanechávají na hráčích žádné stopy. To je taky jeden z důvodů, proč se airsoft nehraje závodně. Rozhodčí by totiž někomu těžko dokazovali, že byl zasažen.

 

Základní dělení zbraní:

  • Krátké manuální – Krátké zbraně, které je potřeba po každém výstřelu ručně natáhnout. Fungují na principu stlačeného pístu, který uživatel ručně natáhne. Jedná se nejlevnější kategorii airsoftových zbraní, která se vyznačuje nízkou kadencí a obvykle i dostřelem. Nejběžnější úsťová rychlost těchto zbraní se pohybuje kolem 60m/s. Používá se munice 0,12; 0,20 a 0,25.
  • Dlouhé manuální - Dlouhá verze manuálních zbraní, oproti krátkým mají podstatně větší dostřel, občas srovnatelný i s AEG. Jsou dvakrát až třikrát dražší než krátké manuály. Do této kategorie patří pušky, samopaly a vlastní kategorii tvoří brokovnice. Brokovnice se dají poměrně výrazně upgradovat. Používají se munice 0,20 a 0,25.
  • Manuální "odstřelovačky" - Odstřelovací pušky s manuálním pohonem fungují sice na stejném principu jako ostatní manuály, ale jsou to nejpřesnější zbraně, které si lze pořídit. Často cenou i úsťovou rychlostí převyšují AEG. Úsťová rychlost zbraně v základu bývá 100 m/s , po vylepšení může narazit i na kousky s úsťovou rychlostí překračující 200 m/s dostřel se zde pohybuje kolem sta metrů. Jdou dobře upgradovat. Používá se munice 0,25 a těžší. Odstřelovačky se však vyrábějí i s plynovým či elektrickým pohonem.
  • Plynové -U plynových zbraní je kulička vystřelována tlakem plynu, jehož skladovací nádoba je obvykle součástí zásobníku. Tyto zbraně jsou buď poloautomatické, nebo plně automatické a obvykle mají větší dostřel než manuální zbraně. Nejoblíbenější jsou plynové pistole, ale existují i odstřelovací pušky, automatické pušky a samopaly. Za hlavní nevýhodu těchto zbraní je považována nutnost doplňování plynu a jeho různé vlastnosti při různých teplotách. Tyto zbraně mají také nejčastěji ze všech airsoftových zbraní zabudován zpětný ráz, který jinak chybí. Tato vlastnost z nich dělá nejvěrnější kopie reálných zbraní, co se týče ovládání. Úsťová rychlost těchto zbraní je různá, od 60 m/s až po 150 m/s. Upgrade pro tyto zbraně je v ČR špatně dostupný.
  • Elektrické (AEG/AEP) - U těchto zbraní je píst přes ozubené soukolí poháněn vestavěným elektromotorem, který je napájen akumulátorem. Dostřel mají obvykle okolo 40-55 metrů (v základní verzi). Jsou relativně přesné a snadno se do nich dokupují další vylepšení. Standardní úsťová rychlost v základní verzi se pohybuje kolem 90 m/s. Používá se munice 0,20 a těžší. Patří k nejpopulárnějším zbraním. Hlavní výhoda je střelba dávkou (kadence srovnatelná s ostrými zbraněmi.) Zbraně AEP fungují na stejném principu, ale kvůli nutnosti menšího mechanismu jsou slabší. V základní verzi dosahují přibližně 65m/s. Mezi AEP patří elektrické pistole (HK USP, Baretta M93R,….) a malé samopaly (MP7, vz. 61 Škorpion a Mac 10)

 

Munice:

Zbraně používají jako munici plastovo – keramické kuličky o průměru 6 nebo 8 mm a různých hmotnostech. Například pro pistole se používají nejčastěji kuličky s hmotností 0,20 g, ale i 0,25g nebo lehké 0,12g. Pro pušky nebo samopaly jsou nejpoužívanější kuličky s hmotností okolo 0,25g. Jelikož po bitvě vystřílená munice zůstavá na hřišti, lze mluvit o neekologičnosti airsoftu; z toho důvodu se však vyrábějí i náboje s kratší dobou rozkladu  označené jako BIO. Dále se vyrábějí těžší kuličky až do váhy 0,43g (těžší kuličky budou mít větší přesnost, ale mohou způsobit vážnější zranění kvůli vyšší kinetické energii, kterou mají). Tyto kuličky vás však přijdou dráž – např.: 4 000 ks 0,25 vás přijde na cca 200-250 Kč a za přibližně stejnou cenu pořídíte 500 ks O,43. Tyto kuličky se nejčastěji používají do manuálních odstřelovacích pušek s velikou úsťovou rychlostí "sniper" ale tyto pušky se ovšem používají na velké vzdálenosti.